10 preguntes sobre la IA que cada escola hauria de fer seriosament

Matt Miller convida el personal escolar a fer-se 10 preguntes sobre la IA, sobre el lloc de la intel·ligència artificial (IA) a les escoles. Aquests són els debats essencials que haurien de tenir les escoles.

Quan ChatGPT es va llançar el novembre de 2022, docents i escoles es van sorprendre pels efectes d’aquesta potent eina d’intel·ligència artificial.

Aquest assistent d’IA, així com altres assistents d’IA similars, és capaç de respondre preguntes, escriure assaigs, explicar idees i molt més.

Això ens va portar a fer moltes preguntes.

Primer ens vam preguntar si hi hauria trampa. Els estudiants ho faran servir per fer trampes? Però… és fer trampes si tothom hi té accés i és una eina d’ús habitual? Què considerem fer trampes aquests dies?

Ens vam preguntar com canviaria això el treball escolar que els estudiants han estat fent durant dècades i com utilitzar-los per planificar les nostres lliçons.

Ens vam preguntar com canviaria això l’aula. L’escola. La professió docent.

Sempre ens fem aquestes preguntes.

L’efecte de xoc s’ha reduït una mica. Hem tingut temps per familiaritzar-nos amb aquests assistents d’IA, així com amb altres eines impulsades per IA.

Ara passem a la següent ronda de preguntes. Estem intentant entendre el lloc de la IA a les escoles i a les aules. Intentem crear polítiques: per a les aules, per a les escoles, per a l’educació en el seu conjunt.

10 preguntes sobre la IA que cada escola hauria de fer seriosament

Quines són algunes de les converses essencials sobre la IA que les escoles han de tractar?

Aquí teniu 10 preguntes importants per començar els debats!

#1 Quins comportaments relacionats amb la IA volem evitar dels estudiants?

És aquesta pregunta la que ens ve a molts de nosaltres primer, i amb raó. Si som responsables d’ensenyar i aprendre (o de donar suport als qui ensenyen i aprenen), volem preservar l’aprenentatge dels nostres alumnes. Volem que pensin. Volem que desenvolupin habilitats. Hem de preparar-los per al futur perquè siguin bons empleats, bons amics i familiar, bons ciutadans.

Per fer-ho, hem d’establir baranes, del mateix tipus que es troben a les carreteres i autopistes que guien els cotxes cap al camí on puguin circular amb seguretat.

Abans de fer-ho, però, fem-nos una pregunta crucial: aquestes baranes donen suport a la capacitat dels estudiants de prosperar en un futur que inclou IA, o aquestes baranes donen suport a una construcció actual que ens fa sentir segurs i còmodes? Recordeu… les baranes no ajuden ningú si ens impedeixen arribar on hem d’anar.

#2 Com poden i han d’utilitzar els estudiants la IA de manera responsable?

Quan comencem la conversa sobre la IA a les escoles, molts volen abordar primer allò que creiem que els estudiants no haurien de fer. És comprensible i natural protegir el que creiem que és millor per als nostres estudiants. Però això només és un aspecte de la conversa.

No podem establir regles i sancions per allò que no volem que facin els estudiants. Hem de proporcionar orientació sobre com es pot utilitzar la IA de manera responsable. Perquè, siguem sincers, es pot utilitzar de manera responsable. Molts professionals de l’educació estan entusiasmats amb el suport i l’eficiència que la IA pot proporcionar i el temps que estalvia. Aquest és un canvi de paradigma per als professors i també hauria de ser un canvi de paradigma per als estudiants.

(També hem de reconèixer que tant si l’utilitzem a l’aula com si no, és probable que els estudiants l’utilitzin, tant si tenen l’edat suficient per utilitzar-lo o no!).

Donem als estudiants una visió de com la IA es pot utilitzar de manera responsable, ètica i justificada en un context de classe (i, també, en el context del món real). Si treballeu amb estudiants el temps suficient, apreneu que confiar massa en les regles i els càstigs portarà els estudiants a trobar llacunes a les regles i buscar llacunes als càstigs.

Quan no compartim com es pot utilitzar la IA de manera responsable, deixem un buit. En el buit, són els alumnes els que es deixen a la seva pròpia voluntat i decidiran pel seu compte si alguna cosa és responsable. Aquesta és una situació difícil per a un nen o adolescent que ha d’escollir entre fer la feina i trobar una solució fàcil. Parlem i modelem com s’ha d’utilitzar la IA en lloc de centrar-nos només en com no s’hauria d’utilitzar.

#3 Quines habilitats generals i relacionades amb la IA necessitaran els estudiants per preparar el seu futur?

Aquesta és una pregunta difícil de respondre perquè implica predir el futur. Sincerament, encara no sabem quines habilitats necessitaran els estudiants per preparar-los per al món de demà. Però podem fer algunes prediccions força senzilles.

Prova aquesta activitat de pensament:

Pregunteu-vos: “Què fa possible la IA avui?”. Seguiu amb una sèrie de preguntes: “Què podrà fer demà?” I després d’això? I després d’això?. Creeu un diagrama de flux digital (o en paper), deixant que la vostra ment passi sobre cada parada per considerar realment què pot passar després. Potser us sorprendrà els resultats!

Si ho prefereixes, pots deixar les prediccions als futuristes de l’IA. Molta gent fa suposicions sobre el desenvolupament de la IA durant els propers 5, 10 o 20 anys.

Examinem tots aquests supòsits amb un ull crític, però mirem de veure com es poden aplicar a l’ensenyament actual: com aprenen els nostres alumnes i per a què els estem preparant?

#4 Hi ha activitats a l’aula enfocades a determinades habilitats que estan quedant obsoletes?

No et preocupis. Aquesta pregunta no implicarà que tots els treballs i activitats que ja heu preparat estiguin obsolets de sobte. Moltes activitats preparen els estudiants, ajudant-los a desenvolupar competències i habilitats globals, per al futur laboral. Però a mesura que les coses canvien, alguns d’ells ja no h fan. Amb el temps, hauríem d’examinar les nostres pràctiques docents per assegurar-nos que encara siguin rellevants per al futur dels nostres estudiants.

Prenguem l’exemple de l’assaig. Ara els models de llenguatge (LLM) poden escriure assaigs raonables en segons. (Ja ho sé, professors d’idiomes, i estic d’acord… no són assajos excepcionals. Simplement raonables. Però milloraran amb els temps.) Si volem que els estudiants continuïn escrivint assaigs tradicionals de la manera que ho han estat fent durant dècades (o més llarg), hem de tenir en compte la seva rellevància. Preguntem-nos, com serviran les habilitats necessàries per escriure un assaig als estudiants en el seu futur, d’aquí a 5, 10 o 20 anys? Per què fem servir una redacció com a tasca d’avaluació i què en traiem realment com a ensenyants?

No dic que l’assaig estigui mort, però probablement haurem de tornar als objectius bàsics i recordar per què l’assignem. A continuació, centrem-nos en els beneficis que aporta als estudiants. (I, per descomptat, això també s’aplica a altres tasques escolars.)

#5 Hi ha un doble estàndard entre com fem servir la IA com a adults i el que esperem dels estudiants?

He vist professors entusiasmats pel temps que l’IA els pot estalviar i sobre les idees que ofereix, i després, al mateix temps, critiquen els estudiants que la poden utilitzar de la mateixa manera. Per descomptat, som adults. I sí, tenim més experiència vital i educació que els nostres alumnes. Però, pel bé dels nostres alumnes, hem de protegir-nos a nosaltres mateixos – i a ells – de pensar que “sempre ho hem fet així”.

Aquí teniu un exemple: una professora em va dir que no volia que els estudiants utilitzessin la IA com a ajuda per a l’escriptura perquè encara no havien desenvolupat les seves habilitats d’escriptura, com ella. Aquesta afirmació no em va convèncer. Per a mi, això és com dir que un nen hauria de llegir tot el manual d’instruccions d’un videojoc abans de jugar-hi. Això no passa mai, però, aprenen el joc jugant-hi.

Vull que tinguem cura amb aquesta idea que els estudiants no estan preparats per utilitzar la IA a causa de la manca de competències prèvies. Aquest és un territori perillós. Això corre el risc de convertir-se en una manera silenciosa de preservar un status quo còmode en el nostre ensenyament (que potser ja no és rellevant).

#6 Com podria perjudicar els estudiants l’ús de la IA?

Fins ara, es podria argumentar que aquesta publicació ha estat molt favorable a la IA i al seu lloc a les escoles i les aules. (I això probablement seria una avaluació justa.) Tot i que és una part integral del futur dels nostres alumnes, hem de reconèixer que comporta certs perills. És el nostre deure mitigar part dels riscos. No podem eliminar tots els perills, i fer-ho no prepararia els estudiants per a un món en què la IA jugarà un paper important. Però, podem mitigar part del risc.

Per exemple, les respostes creades pels models d’IA poden ser inexactes, i aquestes imprecisions poden crear malentesos que podrien seguir els estudiants durant la resta de la seva vida. Els models d’IA mostren biaixos, basats en el gènere, l’ètnia, la ubicació, l’edat i altres factors, i aquests biaixos poden influir en la visió del món dels estudiants, tant si ho denuncien com si no. Planteja problemes de privadesa relacionats amb la informació recollida i com s’utilitza aquesta informació.

Com que hi ha perills i riscos, això no vol dir que haguem de prohibir i desanimar immediatament l’ús de la IA en qualsevol forma. Siguem honestos. La vida comporta riscos. Cada vegada que conduïm un automòbil, hi ha perill de lesions en cas d’accident, perill per al medi ambient per contaminació, etc. Però quan pesem els beneficis amb els riscos, la majoria de nosaltres estem disposats a conduir automòbils. Hem de ponderar els beneficis amb els riscos i també hem d’animar els nostres alumnes a pesar-los ells mateixos.

#7 Com pot perjudicar els estudiants si no utilitzen la IA’

Podríeu considerar dos tipus d’errors en aquest món: errors de comissió i errors d’omissió. Es cometen errors de comissió mentre es fa alguna cosa. Els errors d’omissió es cometen quan no fem res. És fàcil tenir en compte totes les preocupacions quan es tracta de l’ús de la IA a les escoles i a les aules. També hem de tenir en compte què passa si no l’utilitzem en absolut.

Imaginem un estudiant que avui fa 10 anys. D’aquí a set anys, aquest estudiant acabarà el batxillerat. Cinc o sis anys després, es graduarà a la universitat. Quins desavantatges s’enfrontarà si no té experiència amb la IA i les seves possibilitats quan s’incorpori al mercat laboral? Podria utilitzar la IA de manera irresponsable i patir conseqüències, ser castigada a l’escola o a la feia. O potser no sàpiga utilitzar-lo en absolut, lluitant per obtenir un avantatge sobre els seus companys o simplement per fer la seva feina amb prou eficiència i mantenir-se al dia.

Per descomptat, aquest no és un suggeriment de carta blanca per promoure cap ús de la IA a les aules i a les escoles. Depèn de nosaltres (i dels nostres estudiants) decidir què és el que els interessa. Però si els nostres estudiants no aprenen sobre el lloc de la IA a la feina, l’aprenentatge i la vida, és probable que patiran conseqüències un cop abandonin les parets de l’escola.

Llegit a:

École branchée

Més informació:

Un texte original de Matt Miller